Duyurular

 

PERİNATOLOJİ UZMANLARI DERNEĞİ

KAMUOYU AÇIKLAMASI VE BASIN BİLDİRİSİ

 

      12.05.2020 tarihinde Akit TV’de yayınlanan Derin Kutu programında Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in 12-18 yaş aralığındaki kız çocuklarına ilişkin ‘… Vücudu mükemmel… bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş’ şeklindeki bilimsellikten uzak ve toplumda yanlış algı ve tutumlar oluşturabilecek olan sözlerini Perinatoloji Uzmanları Derneği olarak şiddetle kınıyoruz.

      On sekiz yaş altı çocuk gelinleri ve tüm dünyada son derece riskli olarak kabul edilen adölesan gebelikleri asla onaylamıyoruz.

      İlgililere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

18.05.2020

PUDER YÖNETİM KURULU

Perinatoloji Uzmanları Derneğinin riskli gebelikler ile ilgili kılavuzlar oluşturmak amacıyla planladığı çalıştay programlarının ilki olan ‘Gebelik ve Diyabet Sempozyum ve Çalıştayı’ 5-6 Ekim 2019 tarihlerinde Ordu Üniversitesi katkılarıyla Ordu’da gerçekleştirilecektir. Bu lokal toplantılara katılım ücretsiz olacaktır.
PUDER YÖNETİM KURULU
04.09.2019

Perinatoloji Uzmanları Derneği Üyelerinden Op. Dr. BİROL CENGİZOĞLU vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı dileriz.

PUDER YÖNETİM KURULU

03.06.2019

ŞANLIURFA’DA MESLEKTAŞIMIZA UZANAN ELLERİ ŞİDDETLE KINIYORUZ.

PUDER YÖNETİM KURULU

16.04.2018

PERİNATOLOJİ UZMANLARI DERNEĞİ

KAMUOYU AÇIKLAMASI VE BASIN BİLDİRİSİ

 

“SEZARYENDE ŞERİT BANT UNUTULDU” HABERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

 

Televizyonda da izlediğimiz bu talihsiz haberde hastanın karnında şerit bant unutulduğu, bantın bebeğin eline ayağına yapışabileceği, anneye devamlı acı verdiği, tansiyonunun çıkıp indiği ve anneyi çok sıktığı ifade edilmektedir.

Daha önceden sezaryen ile veya normal doğum yapmış veya düşük, küretaj ya da rahim içi enfeksiyon geçirmiş kadınlarda bazen rahim içi yapışıklık görülebilmektedir. Bu durum “intrauterin bant” diye de adlandırılır.

Başka bir durum ise amniotik bant sendromu olup gelişimsel olarak bebeğin içinde bulunduğu su kesesine ait zarın yapısal bozukluğu ile ilişkili olup, bebeğin uzuvlarını, veya çeşitli bölümlerini sararak bebeğe zarar verebilen bir durumdur. Bu iki durum ultrason muayenesinde birbirine de benzetilebilir, ama deneyimli hekimler doğru tanı koyabilir. 

Habere konu olan anne adayında, takip eden doktor tarafından, bu iki durumdan biri olduğunu düşüncesiyle daha detaylı bir ultrason muayenesine yönlendirilmiştir. Öntanılarda bant kelimesi geçtiği için buradan yanlış bir sonuca varılmış ve ne yazık ki, tam da bu sırada, pek çok meslektaşımıza karşı olduğu gibi, yıllardır onurla yaptığımız mesleğimizi artık bırakma noktasına getiren, doktora karşı düşmanca yaklaşım devreye girmiş; maalesef konunun uzmanına hiç danışmadan bir avukat hanım ve de reyting peşinde basın da işin içine girince olay bu noktaya getirilmiştir. Amniyotik kese içerisinde bant bebeğe veya anneye nasıl yapışıp da sıkar? Bu annenin anlattıklarının altında yatan gerçek problem nedir? Konunun uzmanına danışmayı niçin koskoca bir avukat ve bu haberi görüntülü yayınlayan kanallar akıl edemez? Anlaşılır gibi değil.  

Sonuçta tazminat almayı hedefleyen bu traji-komik durumu “başka hastalar yanmasın” gibi duygusal ifadeler de koyarak gerçekleri yansıtmayan şekilde basına ve kamuoyuna servis eden zihniyet, hastaların hekimlere olan güvenini sarsarak, bazı saf insanlarımızın tıp dışı yollardan tedavi alma yoluna gitmelerine sebep olarak kaç tane hastanın zarar göreceğini hesaplayabilmiş midir acaba?

Lütfen sevgili halkımız!

Lütfen sevgili avukatlar!

Lütfen sevgili basınımız!

Konuyu araştırmadan, uzmanına danışmadan hemen hüküm verip infaz yapmayın. Sorumlu olun ki halkımız tıp dışı yollara sapmasın. Bizler de hasta oluyoruz. Biz hepimiz doktorlara ve bilime muhtacız.

Şimdiye kadar gerçeklerle uyumsuz pek çok doktor hatası haberi izlemişizdir ama böylesine trajedi hiç olmadı belki de.

Gebelik, yüksek riskli gebelik ve doğumla ilgili olan perinatoloji dernekleri her zaman sizlere doğru bilgileri vermeye hazırdır. İletişim bilgilerine internet sitelerinden kolaylıkla ulaşılabilir. Ne zaman istenirse, hastalarımız, hukukçular, basın mensupları olayları basına servis etmeden önce, doğru bilgilenme için bizlere başvurabilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

03.12.2018

TÜRKİYE MATERNAL  FETAL TIP VE PERİNATOLOJİ DERNEĞİ

KAMUOYU BİLGİLENDİRMESİ VE BASIN AÇIKLAMASI

 

KONU: “KARNINDA BANT UNUTULDU” BAŞLIĞI İLE YAPILAN HABER VE YAYINLAR

 

Haberciliğin temel ilkeleri arasında haberin gerçek olması en temel unsurdur. Bu kapsamda sağlık ile ilgili haberler yapılırken doğru bilgilendirme daha da büyük bir öneme sahiptir. Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorları ve Perinatoloji uzmanları olarak bizler de yazılı ve görsel basının bu tür yayınlar yapmak istediğinden eminiz. Ancak İhlas Haber Ajansı (İHA), TGRT, Star TV, Beyaz TV ve Sabah gazetesi gibi bazı yayın kuruluşları tarafından tıbbi danışmanlık almadan 01-02.12.2018 tarihlerinde bazı gerçek dışı yayınlar yapılmıştır. Bu tür haberlerin öncelikle hastalarımıza, hekimlerimize ve güvene dayanan hasta-hekim ilişkilerine zarar verdiğini belirtmek isteriz. Hasta-hekim ve sağlık çalışanları-toplum ilişkisinin sağlıklı olmasını sağlamak ve haksız yere itham edilen Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarının haklarını korumak için bu açıklama yapılmak zorunda kalınmıştır.

 

“Karnında bant unutuldu” başlığı ile yapılan yayınlara ve haberlere konu olan olay haber kanallarında yansıtıldığı gibi değildir. Beş aylık gebeliği olan adının Sultan Karabıyık olduğu basından öğrenilen kişinin şikayet ettiği olayın daha önce yapılan sezeryan operasyonu ile veya bir ameliyat malzemesinin operasyon sırasında batın içerisinde unutulması gibi bir durumla ilgisi yoktur. Amniotik Bant Sendromu (Amniotic Band Syndrome) anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu zarlar ve su kesesinde nadiren oluşan ve bebeğe zarar verme ihtimali bulunan tıbbi bir problemdir. Bunun Kadın Hastalıkları ve Doğum hekiminin yaptığı sezeryan operasyonu veya hekimin bir ihmali ile ortaya çıkması mümkün değildir. “Amniotik Bant Sendromu” şüphesi ile hastaya ikinci basamak ultrasonografik inceleme istenmiş ancak hasta karnında “bant” unutulduğunu sanarak avukatı aracılığı ile İhlas Haber Ajansı’na konuşmuş ve haber ajansı ile birlikte bazı basın kuruluşları da tıbbi danışmanlık almadan toplumun tepkisine ve hekim düşmanlığına yol açabilecek bir habercilik yapmıştır.

 

Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği olarak gerçek dışı ve bilime aykırı bilgiler ile yapılan bu haberin düzeltilmesi ve anne ve bebek ölümlerini azaltmak için emek harcayan Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarının haksız yere itham edilmesini önlemek amacıyla gerçek durumun haberin verildiği televizyon kanallarında aynı sürede ve gazetelerde aynı sayfalarda yayımlanarak gerçek ve bilimsel bilginin kamuoyuna duyurulmasını rica ederiz.

 

02.12.2018

 

Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği Yönetim Kurulu

 

Perinatoloji Uzmanları Derneği 3. Dönem Yönetim ve Denetim Kurulları 3.11.2017 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında belirlenmiştir.